Lizyna należy do grupy aminokwasów niezbędnych, co oznacza, że nasz organizm nie potrafi samodzielnie jej wytworzyć i musi być dostarczona z zewnątrz.
Właściwości L-lizyny:
• uczestniczy w budowie białek, głównie w mięśniach i kościach; • odgrywa istotną rolę przy tworzeniu: - kolagenu – to białko strukturalne tkanki łącznej, występujące m.in.: w skórze, ścięgnach, kościach, chrząstce, ścianach naczyń krwionośnych. Odpowiada za sprężystość, elastyczność, jędrność komórek - enzymów - hormonów - przeciwciał • pełni kluczową rolę w syntezie L-karnityny, substancji ważnej w metabolizmie tłuszczów, uczestniczącej w procesach produkcji energii; • wspomaga wchłanianie wapnia. |
Białko stanowi około 20% masy ciała człowieka, ulegając ciągłym przemianom – rozpadowi i odbudowie. Proces ten uzależniony jest od podaży aminokwasów, ponieważ stanowią one podstawowy element budulcowy wszystkich białek. W ludzkim organizmie białka zbudowane są z 20 różnych aminokwasów.
Dzięki ogromnej liczbie kombinacji i różnorodności masy cząsteczkowej może powstać wiele odmian białek, pełniących w ustroju różnorodne funkcje: niektóre uczestniczą w budowie tkanek (mięśni, kości, paznokci, włosów), inne regulują procesy metaboliczne, transportują substancje odżywcze, pełnią funkcje hormonów, czynników wzrostu. Mogą również odgrywać ważną rolę w obronie immunologicznej (immunoglobuliny).
Organizm nie potrafi syntetyzować 8 aminokwasów, w tym również L-lizyny, dlatego też muszą być one dostarczone z zewnątrz. Nazywamy je aminokwasami egzogennymi lub niezbędnymi. Warto zwrócić uwagę, że ważna jest
nie tylko właściwa podaż aminokwasów, ale również istotna jest ich odpowiednia proporcja, co w dużej mierze zależy od składu naszej codziennej diety.
Produkt oprócz L-lizyny, zaliczanej do aminokwasów zasadowych, zawiera również
witaminę C, która pomaga w syntezie kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry, zębów, dziąseł, chrząstki, kości oraz naczyń krwionośnych. Jest wspaniałym antyoksydantem. Wspiera układ odpornościowy, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, odgrywa istotną rolę w metabolizmie energetycznym i we wchłanianiu żelaza.