MELATONINA
Masz problemy z zaśnięciem? Budzisz się w ciągu nocy? Często podróżujesz i zmieniasz strefy czasowe? Pomocna może okazać się suplementacja melatoniną. Melatonina to hormon wydzielany przez szyszynkę mózgową, określany jako regulator układów: nerwowego, hormonalnego i immunologicznego.
Melatonina regulując pracę hormonów, działa w następujący sposób: - reguluje biologiczny rytm okołodobowy,
- likwiduje zaburzenia przy zmianach sfer czasowych,
- zabezpiecza nasz organizm przed depresja zimową (SAD-zmiana pór roku),
- stabilizuje pracę gruczołu grasicy (jest źródłem limfocytów T)
- wzmacnia produkcję przeciwciał,
- reguluje poziom cynku w organizmie,
- utrzymuje właściwy poziom cholesterolu i innych lipidów krwi,
- poprawia sprawność seksualną,
- utrzymuje prawidłową funkcje tarczycy
Szyszynka jest niewielkim narządem umieszczonym w okolicy nadwzgórza, któremu ludzie przez wieki przepisywali rozmaite funkcje. Francuski filozof Kartezjusz twierdził, że jest to miejsce, w którym zamieszkuje nasz duch. Dzisiaj o szyszynce możemy powiedzieć dużo więcej. Wiadomo, że narząd ten produkuje melatoninę - substancję mającą kluczowe znaczenie w regulacji naszych procesów życiowych.
Pośrednie i bezpośrednie rezultaty prowadzonych od dłuższego już czasu eksperymentów wykazały, że szyszynka jest zegarem ciała, wewnętrznym czasomierzem kontrolującym proces starzenia się organizmu. Melatonina przekazuje innym organom instrukcje dotyczące przebiegu procesu starzenia. Starzejemy się, bo tak każe szyszynka. I nie ma w tym nic dziwnego, bo niemal wszystkie ważne funkcje naszego ciała są w jakimś stopniu regulowane przez ten organ. Gruczoł ten jest regulatorem całego układu endokrynologicznego, a jego hormony zarządzają wszystkimi funkcjami organizmu, włącznie ze snem, wzrostem i rozwojem płciowym. Widać stąd, że szyszynka wywiera ogromny wpływ na każdą dziedzinę naszego życia i prawdopodobnie niezmiennie pełni tę funkcję od chwili, gdy człowiek pojawił się na Ziemi.
Szyszynka umożliwia nam harmonijne współżycie z otoczeniem. Na długo przedtem zanim wynaleziono zegary, kalendarze czy kosmiczne satelity rejestrujące pogodę, my, ludzie, kierowaliśmy się sygnałami przekazywanymi przez przyrodę. O tym, kiedy powinniśmy odpoczywać, a kiedy pracować, kiedy bawić się, a kiedy zawierać związki małżeñskie informowała nas szyszynka. Niestety do przeszłości należą dni, kiedy ludzie żyli w harmonii ze środowiskiem .Melatonina oraz epitalamina, te dwie substancje wytwarzane przez szyszynkę mogą mieć dobroczynny wpływ na pracę naszego organizmu ,nie dając przy tym żadnych skutków ubocznych.
Niestety z wiekiem gruczoł ten powoli się zmniejsza, co powoduje zaburzenia w pracy całego organizmu, rozpoczyna się proces starzenia, spada ilość produkowanej melatoniny, uzyskując w wieku 60 lat połowę ilości wieku młodzieńczego. Największe nadzieje, jakie budzi melatonina to opóźnienie procesu starzenia, co wykazały oświadczenia na zwierzętach.
Hormon ten wydzielany jest przez szyszynkę podczas snu, w ciemnościach, wtedy właśnie reguluje większość procesów zachodzących w naszych organizmach.
Gdy spada produkcja melatoniny obserwuje się następujące objawy:
- zaburzenia snu tj. kłopoty z zasypianiem i przesypianiem nocy, zbyt krótki sen, bardzo mocny sen, co oznacza sen bez fazy marzeń sennych,
- niejasne zmiany rytmu spania i czuwania,
- częste przeziębienia i infekcje wirusowe,
- częste zmiany nastroju,
- depresje i objawy zespołu przewlekłego zmęczenia,
- zaburzeniu w pracy hormonów.
Jeżeli przywrócimy poziom melatoniny we krwi do ilości, jaką. mieliśmy w wieku dwudziestu lat (125 pikogramów), nasz organizm zacznie pracować prawidłowo. Szyszynka jest najważniejszym elementem mechanizmu utrzymującego prawidłowe funkcjonowanie tych wewnętrznych zegarów. Nasze hormony, współpracując z melatoniną, kontrolują inne rytmy naszego ciała. Korzyści dla naszego zdrowia z tytułu opisanych właściwości melatoniny są następujące:
- opóźnianie starzenia - może wydłużyć życie o całe dekady, utrzymując nasze ciała w „młodości"
- zwalczanie chorób, pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia, nowotworów innych ciężkich zaburzeń organizmu,
- zmniejszenie podatności na stres, potrafi ochronić nas przed niszczącymi skutkami chronicznego stresu,
- przywracanie naturalnego cyklu funkcjonowania organizmu, jest bezpiecznym, nie dającym uzależnień środkiem nasennym, który może zlikwidować zakłócenia naszego cyklu dobowego w takich na przykład sytuacjach, jak zmiana strefy czasowej lub bezsenność. Melatonina jest hormonem rozpuszczalnym w tłuszczach.
Melatonin -180 kapsułek (4life)
Każda kapsułka zawiera:
Melatonina, ......... ............................1mg
DAWKOWANIE : 1 -2 tabletki zażywane godzinę przed planowanym zaśnięciem
- w regulacji rytmu dobowego snu i czuwania 1 lub 2 kapsułki 30-60 minut przed snem. W regulacji snu związanego ze zmianami stref czasowych – 1 kapsułkę 30-60 minut na przed snem pierwszego dnia podróży i przez kolejne kilka dni po przybyciu do celu
Składniki:
stabilizator - celuloza mikrokrystaliczna, kapsułka żelatynowa, substancja przeciwzbrylająca – dwutlenek krzemu; melatonina.
Wytworzono w zakładzie przetwarzającym także soję, nasiona sezamu, orzeszki ziemne, orzechy, jaja, ryby, skorupiaki, mleko, dwutlenek siarki i siarczyny, zboża zawierające gluten, łubin, mięczaki, seler, gorczycę - stąd możliwa obecność tych składników w produkcie.
Uwagi!
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia jest ważny dla funkcjonowania organizmu.Nie przekraczaj zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Nie używaj produktu, jeśli brakuje zewnętrznej folii zabezpieczającej lub jest ona uszkodzona.
Po spożyciu melatoniny wystąpi uczucie senności prowadzące do spadku koncentracji, dlatego nie należy w tym czasie prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.
Osoby z problemami zdrowotnymi (m.in. zaburzeniami czynności wątroby, nerek, funkcji układu odpornościowego, hormonalnych, depresji, padaczki), przyjmujące leki (m.in. przeciwzakrzepowe, przeciwdepresyjne, immunosupresyjne, hormonalne środki antykoncepcyjne) przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki preparatu, po spożyciu alkoholu, kobiety w ciąży i karmiące piersią
Warunki przechowywania: produkt należy przechowywać zamknięty, w suchym i chłodnym miejscu. Suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Producent: CaliVita® International, Berlin, Connecticut 06037, USA.
Importer: CaliProducts Kft., Aranykéz u 6.VI. 58, 1052 Budapeszt, Węgry.
Dystrybutor: POLFIT Sp. z o.o, ul. Warszawska 547, 05-083 Wojcieszyn.
NOWOŚĆ Melatonin... dla prawdziwego wypoczynku, relaksu i regeneracji podczas wakacji!
Od czasu, kiedy latanie samolotem stało się niezwykle popularne, coraz więcej z nas na wakacje wybiera odległe, egzotyczne kraje. Długo wyczekiwany urlop może jednak pozostawić po sobie również niemiłe wspomnienia, czego oczywiście chcielibyśmy uniknąć. Aby dotrzeć na wymarzoną wyspę, do ciepłych krajów często pokonujemy kilka stref czasowych w krótkim czasie. Efekt? Nasz zegar biologiczny może zostać skutecznie rozregulowany, co powoduje zaburzenia snu, rozdrażnienie, a nawet – w perspektywie czasu – może prowadzić m.in. do rozwoju otyłości i cukrzycy.
Czym jest zespół nagłej zmiany czasowej (jet lag)?
To zakłócenie homeostazy naszego organizmu pojawiające się w trakcie podróżowania, kiedy zmieniamy strefy czasowe. Objawia się zaburzeniami procesów fizjologicznych zależnych od rytmu dobowego. Pojawiają się m.in. problemy ze snem, motoryką przewodu pokarmowego czy przemianą materii. Dochodzi do rozregulowania wydzielania hormonów – przede wszystkim melatoniny (odpowiedzialnej za rytm snu-czuwania) i kortyzolu (hormonu stresu).
Objawy zmian stref czasowych mogą być różne.
Najczęściej pojawiają się:
zmęczenie, płytki sen, bezsenność, bóle głowy, rozdrażnienie, zaburzenie apetytu, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, problemy z koncentracją.
Niektórzy z nas potrzebują nawet kilku dni, by ich organizm przystosował się do zmiany warunków.
Jak zapobiegać zaburzeniom organizmu związanym z jet lag?
Wspomóż organizm melatoniną, która jest naturalnym rozwiązaniem dla osób mających problem ze snem i przystosowaniem się do zmian czasowych. Melatonina jest produkowana w organizmie przez szyszynkę – gruczoł znajdujący się w mózgu. Jej suplementacja jest bezpieczna dla organizmu i nie powoduje uzależnienia ani skutków ubocznych.
Jak działa melatonina?
✔ Ułatwia zasypianie
✔ Korzystnie wpływa na jakość snu
✔ Dzięki niej wstaniesz wypoczęty i zrelaksowany
Zabierz więc Melatonin ze sobą na wakacje i przeżyj niezapomnianą przygodę, bez ciągłego zmęczenia, rozdrażnienia i problemów ze snem! Pamiętaj też, żeby przed położeniem się spać, zasłonić wszelkie okna i źródła przenikania światła. Przecież nie chcesz, by wschodzące przed 5-tą słońce „wybiło” Cię ze snu.
4 wskazówki, jak uniknąć jet lag:
- Zaplanuj lot samolotem tak, żebyś dotarł na miejsce wieczorem. Będziesz zmęczony, więc łatwiej będzie Ci zasnąć o tej samej porze, co mieszkańcom wybranego przez Ciebie kraju.
- Jeśli do miejsca docelowego dotrzesz za dnia, wytrwaj do wieczora i połóż się spać dopiero, gdy zapadnie zmierzch.
- Po przylocie postaraj się spędzić dużo czasu na świeżym powietrzu.
- Przed zaśnięciem o właściwej porze, czyli późnym wieczorem czasu lokalnego, weź melatoninę.