Omega 3
Co daje naszemu organizmowi odpowiednia zawartość Omega3 w organizmie? - Rozszerzenie naczyń krwionośnych i polepszenie ukrwienia
- Zwiększa zaopatrzenie organów wewnętrznych w tlen
- Chroni naczynia krwionośne
- Zwalcza arteriosklerozę
- Obniża poziom trójglicerydów i podwyższa poziom „dobrego cholesterolu” HDL
- Zmniejsza ryzyko sklejania się płytek krwi
- Zapobiega zawałom serca , wylewom
- Polepsza przepływ krwi
- Pomaga znormalizować podwyższone ciśnienie krwi
Kwasy Omega3 należą do grupy Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Dwie aktywne substancje kwasów tłuszczowych Omega3 to DHA (kwas dekozaheksaenowy) oraz EPA (kwas eikozapentaenowy). Kwasy Omega3 znajdują się w oleju lnianym, oleju z orzechów włoskich oraz oleju sojowym. Lecz poważnym źródłem Omega3 są tłuste ryby morskie takie jak: łosoś, makrela, tuñczyk czy śledź.
Omega3 biorą ważny udział w budowie komórek (między innymi mózgu) oraz pełnią rolę „paliwa” do uzyskania energii w komórce. Ich stała obecność w organizmie jest niezbędna do zachowania pełni zdrowia. Niestety nasz organizm nie potrafi wytwarzać tego kwasu więc niezbędna jest jego suplementacja.
Na skutek zmiany stylu życia współczesnego człowieka, dużej ilości stresów oraz braku czasu na przygotowanie pełnowartościowych posiłków zapotrzebowanie na kwasy Omega3 jest coraz większe. Naukowcy dowiedli że Eskimosi których głównym składnikiem pożywienia są ryby i foki (czyli pokarmy bogate w kwasy Omega3) niezwykle rzadko zapadają na choroby serca oraz układu krwionośnego na tle miażdżycowym.
Czy właściwa ilości kwasów NNKT w diecie uchroni mnie przed chorobami serca?
Przyczyną większości chorób serca jest arterioskleroza czyli zaburzenia krążenia spowodowane „zwapnieniem” tętnic. Początkiem choroby jest zapalenie wewnętrznej powierzchni ścian tętnic. Rozwojowi choroby sprzyja palenie papierosów, brak ruchu i zła dieta. Układ odpornościowy walczy z zapaleniem, lecz niestety często słabsze komórki ginąc rozpadają się na mniejsze części, które z kolei osadzają się na ścianach tętnic. Te pozostałości to właśnie blaszki miażdżycowe, które w porę wykryte są niegroźne i możliwe do zlikwidowania. Niestety gdy nie wykryjemy ich w porę lub zlekceważymy je, ciągle osadzający się na nich tłuszcz ,białka i wapñ obecne we krwi doprowadzą do pęknięcia ściany tętnicy. Pozostałości z tych właśnie pęknięć wraz z płytkami krwi tworzą zakrzepy, które mogą stać się przyczyną zawału serca. Kwasy Omega3 obniżają zdolność płytek krwi do budowy zakrzepów natomiast niedobór kwasów podwyższa skłonność do stanów zapalnych, co jak już wiemy może prowadzić nawet do zawału serca. Udowodniono, że nawet osoby, które nie potrafią bądź nie chcą zrezygnować z palenia papierosów w znacznym stopniu mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia dzięki regularnemu stosowaniu kwasów Omega3 w diecie. Dotyczy to również tzw. biernych palaczy którzy również są narażeni na chorobę nadciśnieniową.
Przy jakich chorobach warto włączyć Omegę3 do suplementacji?
- Choroby serca (opisane powyżej)
- Dolegliwości na tle reumatycznym- kwasy Omega3 przyczyniają się do złagodzenia stanów zapalnych, mogą też poranne zastanie kości i bóle stawów
- Osteoporoza – systematyczne dostarczanie EPA i DHA podwyższa wchłanianie wapnia w jelitach oraz stymuluje pracę komórek odpowiedzialnych za budowę kości.
- Migrena i bóle głowy- Omega 3 potrafi zwalczyć częste przyczyny bólu głowy którymi są stany zapalne oraz zaburzenia układu krążenia.
- Stres i jego skutki- kwasy Omega3 przyczyniają się do zmniejszenia produkcji neoadrenaliny odpowiedzialnej za niepożądane objawy stresu takie jak: problemy ze snem, napady gniewu, wewnętrzny niepokój, podwyższone ciśnienie krwi.
- Problemy z żołądkiem – przyczyną wielu problemów z żołądkiem jest bakteria „helicobacter”. Kwasy Omega3 posiadają właściwości mogące zahamować jej rozwój.
- Problemy ze wzrokiem- Omega3 polepsza ukrwienie nerwu wzrokowego, zmniejsza ryzyko degeneracji pola widzenia
- Choroby nerek- Omega 3 obniżają ryzyko odnawiania się kamieni w nerkach.
- Problemy ze snem-Omega3 działa pozytywnie na produkcję melatoniny
Ponadto kwasy Omega 3 stosuje się przy: chorobach nowotworowych, stwardnieniu rozsianym, problemach z płodnością, w zespole nadpobudliwości ruchowej (ADHD), astmie, liszaju, łuszczycy.
Jedna kapsułka Omega 3 concentrate dostarcza tyle niezbędnych kwasów tłuszczowych omega 3,
co 1 kg łososia!
Dawkowanie: Profilaktycznie należy zażywać 1-3 kapsułkę co drugi dzień po posiłku.
Co zawierają kapsułki Firmy Calivita Omega3 Concentrate?
Jedna przezroczysta kapsułka zawiera 600mg skoncentrowanego oleju rybnego z Łososia.
Aktywne części preparatu to DHA (kwas dekozaheksaenowy) w ilości 120mg i 180mg EPA (kwas eikozapentaenowy).
Przeciwwskazania: Omega3 może wpływać na krzepliwość krwi. Jeśli przyjmujesz leki wpływające na krzepliwość krwi przed rozpoczęciem przyjmowania kapsułek zasięgnij rady lekarza.
UWAGA! Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.
Składniki:
koncentrat oleju rybnego z sardeli peruwiańskiej (Engraulis ringens) (69,3%) standaryzowany na zawartość kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA), kapsułka żelatynowa (żelatyna, woda, nośnik: gliceryna).
Wytworzono w zakładzie przetwarzającym ryby, skorupiaki, mleko, soję, nasiona sezamu, dwutlenek siarki i siarczyny, łubin, mięczaki, seler, gorczycę - istnieje możliwa obecność tych składników w produkcie.
Uwagi!
Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia jest ważny dla funkcjonowania organizmu.Nie używaj produktu, jeśli brakuje zewnętrznej folii zabezpieczającej lub jest ona uszkodzona.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu.
Ostrzeżenie: Osoby ze skłonnościami do uczuleń, przyjmujące preparaty lecznicze, mające problemy zdrowotne, kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem.
Warunki przechowywania: produkt należy przechowywać zamknięty, w suchym i chłodnym miejscu. Suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Producent: CaliVita® International, Berlin, Connecticut 06037, USA.
Importer: CaliProducts Kft., Aranykéz u 6.VI. 58, 1052 Budapeszt, Węgry.
Dystrybutor: POLFIT Sp. z o.o, ul. Warszawska 547, 05-083 Wojcieszyn.
ARTYKUŁY DOTYCZĄCE PREPARATU OMEGA 3 FIRMY CALIVITA
"Rola kwasów tłuszczowych w ludzkim organizmie."
omega 3 na depresję
Ostatnie badania dotyczące depresji oraz innych chorób układu nerwowego prognozują zwiększenie liczby chorych z tego powodu, ponieważ uzyskane wyniki wskazują na duży wpływ niedoboru określonej grupy kwasów tłuszczowych na wspomniane choroby. W jaki sposób można precyzyjnie określić ryzyko popełnienia samobójstwa przez pacjenta cierpiącego na depresję? Bardzo Łatwo- wystarczy przeanalizować pobrana od niego próbkę krwi. Te zadziwiające dane zostały opublikowane kilka tygodni temu w periodyku Journal of American Psychiatry. Badacze Columbia State Uniwersity w Nowym Jorku twierdzą, że im mniej kwasów Omega 3 znajduje się we krwi, tym większe skłonności samobójcze wykazuje badana osoba.
Optymistyczne prognozy dotyczące powyższej tezy zostały poparte faktem, iż istnieje aż 50 % mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa przez ludzi, spożywających duże ilości ryb. Japoñscy lekarze, którzy 2 lata temu przeprowadzili doświadczenia w Chinach, doszukali się zaskakującego powiązania między samobójstwami a ilością kwasów omega 3 osób, które popełniły samobójstwo. Do tej pory naukowcy przywiązywali uwagę do tych składników, mając całkowicie inny pogląd na ich temat. Pół wieku temu statystyki zdrowotne pokazywały, że podczas gdy wskaźniki umieralności, na choroby układu sercowo- naczyniowego ciągle rosły w cywilizowane części świata , to choroby te są praktycznie obce Eskimosom, których dieta składa się gównie z ryb i zwierząt morskich, Odkryto wówczas, że czynnikiem ochronnym w ich diecie jest grupa niezbędnych kwasów tłuszczowych, zwanych omega3. Są one konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak nie wszystkie mogą być przez niego produkowane. Według badañ dotyczących sposobu odżywiania się ludzi pierwotnych, zawartość w produktach spożywczych kwasów Omega 3 oraz równie ważnych omega 6 jest taka sama, jak w żywności naszych przodków 1-2 miliony lat temu. Obecnie wskaźnik kwasów omega 3 zmniejszył się z powodu nadmiernej konsumpcji olejów pochodzenia roślinnego oraz mięsa zwierząt hodowlanych. Oznacza to , że na pozór przekarmiony świat wysoko uprzemysłowiony w rzeczywistości cierpi z powodu braku kwasów omega 3, co może być jednym z powodów rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. W katach 60tych i 70tych epidemiolodzy ustalili, iż w społeczeństwach, w których współczynnik umieralności z powodu chorób sercowo- naczyniowych jest wysoki, często występuje również depresja. Natomiast, gdy liczba przypadków śmiertelnych z powodu tych chorób jest niewielka dzięki wysokiej konsumpcji ryb, patologiczne stany umysłu występują rzadko.
W 1995r. Joseph Hibbeln oraz współpracownicy sformułowali hipotezę Łączącą zmiany nastroju z zawartością kwasów Omega 3 w pożywieniu. Tłuszcz rybi jest bogaty w te kwasy , dlatego też ich brak w diecie może odgrywać ważną rolę w powstawaniu np; z cyklofrenii, psychozy maniakalno-depresyjnej oraz depresji poporodowej. Niedługo po tym odkryciu inny amerykañski Psychiatra –Andrew L. Stoll w swojej książce „The Omega 3 Connection” stwierdził, że oficjalnie uznany lek poprawiający nastrój (ale posiadający wiele efektów ubocznych), stosowany w leczeniu pacjentów cierpiących na psychozę maniakalno-depresyjną może być z powodzeniem zastąpiony przez odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych omega 3. Nie jest tajemnicą, iż powszechne występowanie przypadków maniakalno-depresyjnych jest silne skorelowane z zawartością ryb w diecie.
Pionierzy badający rolę kwasów omega w ludzkim organizmie oraz ich osiągnięcia zasługują na dalszą naukową prezentację. (.......) Grupa angielskich lekarzy odnotowała przypadek człowieka cierpiącego na silną depresję ze skłonnościami samobójczymi oraz zamknięcie na kontakty społeczne, u którego zastosowane leczenie nie przyniosło rezultatu. Postanowiono podawać mu przez miesiąc kwasy tłuszczowe omega 3. Po 9ciu miesiącach u chorego mężczyzny nastąpiło całkowite wyleczenie. Angielski psychiatra Malcolm Peet oraz jego współpracownicy potwierdzili to, przeprowadzając badania kontrole. Ponad 2/3 pacjentów przyjmujących leki przeciwdepresyjne, nie wykazywało poprawy. Jednakże wszyscy badani wyzdrowieli, kiedy przez 12 tygodni podawano im 1g dzienni kwasów omega3. Od tej pory kilku innych badaczy uzyskało takie same rezultaty w przypadku osób cierpiących na depresję oraz w przypadku depresji poporodowej.
źródło: CaliNews
"Omega 3. Zdolniejsze dzieci?" Zgodnie z najnowszymi badaniami, raczkujące dzieci, których matki przyjmowały podczas ciąży kwasy Tłuszczowe pochodzące z ryb, wykazują tendencję do lepszej koordynacji ruchowo-wzrokowej, niż dzieci matek nie przyjmujących suplementów.
Wyniki tego badania, przeprowadzono przez australijskich naukowców, zostały przedstawione w Internecie w grudniowym 21 wydaniu Archives of Disease in Childhood (tŁum. Red. Archiwum Chorób Wieku Dziecięcego) .
Kwasy tłuszczowe Omega-3, zwykle określane jako „oleje rybne” są niezbędnymi składnikami odżywczymi dla zachowania zdrowia. Wspólnie z kwasami tłuszczowymi omega-6 mają wpływ na wiele procesów w organizmie, zaczynając od równowagi hormonalnej a skończywszy na funkcjonowaniu układu odpornościowego. Kwasy typu omega 3 są szczególnie istotne dla płodu, gdyż są intensywnie wykorzystywane w rozwoju jego oczu oraz mózgu. Ponadto odgrywają one bardzo ważną role w rozwoju dziecka we wczesnym jego okresie życia. Jak zauważyli autorzy badania, suplementy zawierające oleje rybne stają się coraz bardzie popularne ze względu na obawy, wynikające z obecności rtęci u niektórych gatunków ryb.
W badaniu, 98 kobietom w 20 tygodniu ciąży albo 4 gramy kwasów tłuszczowych pochodzenia rybiego ( w postaci suplementu) albo 4 gramy kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego ( również w postaci suplementu) . Postępowano tak aż do narodzin dziecka. Kiedy dzieci skończyły 2,5 roku, porównano ich wzrost i rozwój. Testy obejmowały zdolności językowe, zachowanie, praktyczne myślenie oraz koordynację wzrokowo- ruchową.
Wśród 72 badanych maluchów, badacze nie znaleźli znaczących różnic zarówno w zdolnościach językowych, jak i rozwoju pomiędzy dziećmi których matki przyjmowały kwasy tłuszczowe omega-3 w formie suplementów, a dziećmi matek, które w ogóle ich nie stosowały. Jednakże dzieci, których matki przyjmowały te kwasy, wykazywały znacząco lepszą koordynację ruchowo-wzrokową. Wyniki te również zostały potwierdzone, wziąwszy pod uwagę wiek matek oraz okres karmienia piersią.
Ponadto, naukowcy odkryli, iż wysoki poziom kwasów tłuszczowych omega 3 w pępowinie dziecka był ściśle związany z jego dobrą koordynacją ruchowo- wzrokową. Natomiast niski poziom kwasów omega 6, obecnych w wielu warzywach, już nie miał takiego wpływu. Te wstępne badania wykazują, że suplementacja kwasami tłuszczowymi pochodzenia rybiego podczas ostatnich 20 tu tygodni ciąży jest nie tylko bezpieczna ale prawdopodobnie ma pozytywny wpływ, który musi zostać jeszcze szerzej zbadany. Biorąc pod uwagę ubogość danych przemawiających za skutecznością suplementacji kwasami tłuszczowymi pochodzenia rybiego podczas ciąży, informacje te mogą odegrać ważną rolę w szerzeniu wiedzy na temat roli tych kwasów we wczesnym rozwoju niemowlęcia.
Źródło CaliNews wrzesieñ, październik 2007